TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika Trzeciego Wieku

Regulamin Politechniki Trzeciego Wieku

Politechnika Trzeciego Wieku, zwana dalej PTW, jest programem otwartej nauki skierowanym do osób w wieku senioralnym.

Misją PTW jest upowszechnianie postępów współczesnej nauki, techniki, medycyny i kultury, aktywizacja społeczna i intelektualna seniorek i seniorów oraz zapobieganie społecznemu wykluczeniu osób starszych. Działalność PTW oparta jest na bliskiej współpracy z Kołem Emerytów i Rencistów PWr.

W ramach działalności PTW organizowane i prowadzone są:

  • wykłady i seminaria z różnych dyscyplin nauki;
  • zajęcia językowe, informatyczne, ruchowe, kulturalne i artystyczne;
  • inne formy działania zgodne z misją PTW.

Słuchaczami PTW mogą być osoby powyżej 60. roku życia, które pozytywnie przeszły proces rekrutacji, w tym złożyły w terminie ankietę rekrutacyjną ze zdjęciem, wniosły ustalone opłaty oraz zaakceptowały Regulamin PTW oraz  Klauzulę Informacyjną.

Warunki rekrutacji oraz limit przyjęć dla słuchaczy PTW w każdym roku akademickim ustala Rektor odrębnym Zarządzeniem Wewnętrznym.

W roku akademickim 2025/2026 limit słuchaczy wynosi 200 osób.

Decyzję o przyjęciu kandydata w poczet słuchaczy PTW podejmuje Komisja rekrutacyjna powołana przez Rektora.

Osoby, które nie zostały zakwalifikowane z powodu braku miejsc tworzą listę rezerwową, która umożliwia uzupełnienie listy słuchaczy z chwilą pojawienia się wolnych miejsc w trakcie roku akademickiego.

Lista rezerwowa utrzymuje ważność do 30 czerwca roku następnego.

Zakwalifikowani słuchacze PTW wnoszą do 15 października (15 marca w  semestrze letnim)  semestralne czesne w wysokości 100 zł oraz dodatkowe opłaty za wybrane zajęcia fakultatywne (wysokość opłat zostanie ogłoszona w październiku 2025 r.).

Ponadto nowo zakwalifikowani słuchacze PTW wnoszą jednorazowo opłatę za legitymacje w wysokości 50 zł.

Legitymacja  PTW  uprawnia  do przebywania na terenie Politechniki Wrocławskiej, do uczestnictwa w  zajęciach, korzystania z Biblioteki PWr oraz kolejki linowej Polinka.

Czesne i opłaty wnoszone są przelewem bankowym na rachunek bankowy Uczelni z następującą  adnotacją (PTW,  Imię i Nazwisko, legitymacja/czesne/zajęcia dodatkowe, semestr zimowy 2025/2026).

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w grupach zajęć częściowo odpłatnych w semestrze zimowym  2025/2026 można będzie uczestniczyć tylko w jednej  wybranej formie zajęć tego typu. Przy zapisach do tego typu zajęć obowiązują analogiczne zasady jak przyrekrutacji do PTW, tzn. pierwszeństwo w  zapisach będą mieć osoby niepracujące, deklarujące gotowość do współprowadzenia grup zainteresowań. W odniesieniu do pozostałych osób decydować będzie kolejność zgłoszeń przy rekrutacji.

Do udziału w zajęciach ruchowo-rekreacyjnych wymagane jest przedstawienie prowadzącym zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych słuchacza lub przedstawienia pisemnego oświadczenia, że uczestniczy w zajęciach na własną odpowiedzialność.

PTW

Regulamin Politechniki Trzeciego Wieku ZW 51/2025 zal

ZW 51/2025 [ .pdf ]

Regulamin PTW

ZW 81/2025 [ .pdf ]

Warunki rekrutacji i limit przyjeć na PTW

Politechnika Wrocławska © 2025